לנוע בהצלחה


דודי, ילד מקסים בן 12 שנים, לוקה ב-c.p קואודיפלגיה, טונוס שרירים מוגבר ומוגבלות שכלית התפתחותית.

כבר מתחילת לימודיו במסגרת "מגן הלב", התרשמנו שמדובר בילד נבון, תקשורתי ובעל מוטיבציה גבוהה ללמידה. עם זאת, מוגבלותו הקשה וקשיים רב תחומיים האטו את קצב ההתקדמות: דודי אינו מדבר והיה מתקשר באמצעות קלסר תקשורת, אך הקושי שלו בדפדוף גרם לו לכך שלוחות התקשורת היו מעטים ובסיסיים בלבד.

נוסף לכך דודי התנייד בעזרת כיסא גלגלים רגיל, אותו התקשה לנייד בעצמו. היותו תלוי במטפלות וחוסר העצמאות שלו שהביא אף לקושי בתעסוקה עצמית, הסבו לו תסכול רב.

כיום, לאחר ההשקעה אינטנסיבית ועבודה משותפת ומאומצת של כל הצוות המקצועי בבית הספר, המצב השתנה מקצה לקצה, ב"ה:

דודי מתנייד באופן עצמאי לחלוטין בכיסא ממונע, מנווט את עצמו בחופשיות בשטח ביה"ס, הכיתה והבית, מה שמשפר להפליא את יכולת התעסוקה העצמית שלו ופעילויות הפנאי. לדוגמה: דודי אוהב לצפות ולראות משאיות, טרקטורים, ונהנה מאוד לראות את הבניה מחצר בית הספר, ולמד לנווט את עצמו עם הכיסא הממונע, לפתוח את הדלת (מצ"ב הסרטה קצרה של כך) ולצאת לחצר ולראות את התנועה הערה של הבניה. יצוין כי קדמו לכך שעות אין ספור של תרגול ואימון בעזרת כיסא ממונע שהושאל מבית החולים אלי"ן, בסוף התהליך דודי עבר בהצלחה את המבחן של משרד הבריאות, וקיבל רישיון הסעת כיסא ממונע!

במקביל, הותאם עבור דודי מחשב תקשורת ובו לוחות רבים ומגוונים, המאפשרים לו יכולת ביטוי מלאה ויעילה. השקעה רבה של קלינאית התקשורת וצוות הכיתה הביאה את דודי להכרת המחשב ולוחות התקשורת באופן מושלם, ולתקשורת נהדרת עם סביבתו.

דוגמאות קטנות שהתרחשו לאחרונה: לדודי נולד אח בשעטו"מ למז"ט, וכשרצה לספר לצוות על כך ולא הייתה לו מילה-תמונה של תינוק במחשב, הוא עבר ללוח אותיות ובחר את האות ת' בניקוד חיריק ובכך הצליח למצוא את המילה תינוק.

דוגמא נוספת: דודי קיבל ביסקוויט ורצה אחד נוסף ולא הופיעה לו מילה או תמונה כזו, הוא עבר ללוח של משחקים ובחר את המשחק "מי גנב את העוגייה מהקופסה?" וכך חזר שוב ושוב על המילה עוגייה עד שהובן שהוא רוצה עוד ביסקוויט.

ההתקדמות הרבה של דודי אפשרה גם שלוב חלקי באחת מכיתות ביה"ס, בה ילדים ברמת תפקוד גבוהה יותר, וכיום דודי יכול להשתלב בכיתה ברמה לימודית גבוהה יותר אך עקב מגבלותיו עדיין נזקק הוא לסייעת צמודה, אולם הדבר אינו מתאפשר מפאת חוסר משאבים.

דודי עשה קפיצת דרך ענקית, ב"ה! יכולת העצמאות, הניידות, התעסוקה, התקשורת והביטוי האישי שלו השתפרו פלאים!!! הוא זוכה לאיכות חיים גבוהה וממצה את הפוטנציאל הגלום בו והחיוך המאושר שעל פניו מדבר יותר מאלף מילים...


פוסטים אחרונים
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square